Писанка і писанкарство

Отже. Шукала для себе чисто з цікавості і найшла досить багато цікової інфи. Хай вона тут собі буде, бо збирала для себе по різних джерелах, а все в купці зручніше мати. Тексту багато, є малюночки. Прикріпила також архів: є просто альбоми писанок, є книжки з історією, інструкцією по писанню.
Трошки історії

Як і багато яких традицій (і не лише українських) християнська релігія поглинула і адаптувала язичницькі вірування так, щоб вони відповідали християнським святам та обрядам. У багатьох народів саме яйце є символом Всесвіту, життя, сиволом сонця, яке несе життя. Його розмальовували, прикрашали і возвеличували відповідно до легенд, повір’їв та переказів свого народу. У християнстві писанку приурочили до свята Воскресіння.
Варто зазначити, що писанкарство у 12-13 ст. пережило занепад: християнство боролоссь з язичницькими віруваннями. Лише коли в писанкарстві почали з’являтись християнсьткі символи розпис яйчок набув нової сидли і є актуальним до сьогодні.


Види яєць.


Писанка -яйце, на якему за допомогою воску та барвників пишуть орнамент.
Крашанка (галунка, слива) - яйде, пофарбоване в один колір.
Драпанка (шкрябанка)- яйце з темною шкарлупою, фарбоване в темний один колір, на якому гострим інструментом видряпується узор.
Крапанка - яйце, на яке за домомогою воску наносять каплі та фарбують. Рідко буває двоколірною, зазвичай досить різнобарвна.
Мальвоанка - яйце, розписане пензликом та фарбами.

Символіка.

Багато символів прийшли до нас майже незміненими, деякі ж були змінені під християнські знаки.Основні символи:

Сонце. Серед язичницьких богів Дажбог був одним із головних. У християнстві сонце також стало символом Бога, оскільки Бог — це світло. Схід Сонця оживляє, пробуджує увесь світ, дає тепло, світло і силу всьому живому.


Вогонь. позначається знаком «триріг» («трикветр», «триніг"). Вважається, що «триріґ - знак, пов'язаний з богом землі ще кам’яної доби, а вогонь був одним із його атрибутів. Знак є символом родючості, оскільки Бог землі був носієм чоловічого, запліднюючого чинника.
 
Хрест. У давніх віруваннях кам'яної доби хрест був пов'язаний з Богом Землі, позначав 4 сторони світу, пізніше, став емблемою Сонця. Графічне позначення цього знаку походить від схематичного позначення птаха, що летить, оскільки в давній міфології Сонце ототожнювалося саме з ним. У християнстві хрест — символ страждання, смерті й воскресіння, яким церква все починає, благословляє та освячує.
Спіраль (завиток, безконечник) — символ плодючості, знак володаря, плину часу. До цього ж знаку відносять символ S-подібний знак (змія), або «сігма»

 
Символ змії є символом води, грому-блискавки. Змій є охоронцем домашнього вогнища, а також володарем незліченних підземних скарбів. якими, за легендою, він щедро обдаровує того, хто йому сподобається.

Триріг. Один із найдавніших символів сонця, а також знак священного числа «три». Знак святого вогню і Святої Трійці. 
Свастика. («Сварга», «Зірка», ламаний» або «гачковий хрест», «п'явки», «півнячі гребінці», «качині шийки»,«чотириніг” )  - один із різновидів хреста. Символізує сонце і вранішню зорю. Слово «свастика» з санскриту означає - «це добре».Сварга є також знаком, що сприяє народженню дітей, символ доброго побажання, удачі, довголіття, родючості, здоров'я і життя.
Два види сварг:
Пряма із заокругленими відрогами у правий бік, за годинниковою стрілкою, символізує схід сонця, творення, рух сонця навесні та влітку, добро, позитивну чоловічу енергію.
Обернена з заокругленими відрогами вліво, проти годинникової стрілки, символізує захід Сонця, руйнування, рух Сонця восени та взимку, зло, негативну жіночу енергію.


Грабельки.(гребінці) -  Належать до символів, що пов'язані з водою. Зображають хмари і дощ. Це - живлюща волога, яка запліднює землю, дух, що просвічує матерію.


Дерево. Це дерево роду, де кожна квіточка позначає якогось родича, а всі разом - втілення родоводу певної людини. Найпростіше тричленне позначення дерева-сім'ї -це стовбур з трьома гілочками: батько, матір, дитина.
Найдивовижнішою властивістю Дерева життя є його здатність перетворюватися у Жінку-берегиню з піднятими до неба руками.Символ родючості.

 

Гілка (сосонка)— символ родючості, щорічного весняного відродження пагонів; символ бескінечного життя, вічної молодості, здоров'я, росту. 


Дубовий листок — знак стародавнього бога Перуна; у Святому Письмі дуб є сакральним знаком повноти життя Божого люду й символом Божої справедливості. Символізує символ сили, захисту, довголіття, чоловічої мужності, вірності.

 


Сорок клинців символізують успіх у господарстві, добробут і чесноти людини. Основу складає символ Трикутник - важають, що трикутник, розміщений вершиною догори (полум'я), символізує чоловіче начало, стрижень духовності, творчість; а вершиною донизу (чаша) - начало жіноче, лоно, що приймає, мудрість. У поєднанні вони означають повноту, процес творення і збереження всесвіту, родючість. Це ромб, квадрат або шестикутна зірка. Символіку впорядкування, розвитку і родючості має також площина, всуціль вкрита трикутниками, тобто писанковий мотив «40 клинців». Також бувають писанки з 48 клинцями і понад 50.

Тваринні орнаменти:
Птах.(Качині лапки, Божа ручка, рукавичка, дідові пальці). Символ зародження життя, родючості, достатку. Це — напівземна, напівнебесна істота, що вважалася провідником Божого сонця й охоронцем проти зла, символом любові, вірності та злагоди. У християнстві птах — символ вознесіння до Бога.Подібні знаки символізували владу, заступництво, цілісність - все те, що пов'язувалося з пошаною до руки.
Півень (один з варіантів птаха)  — провісник дня, сторож добра проти зла — є символом світла, яке побороло темряву, — Христа.

 

Кінь — символ невтомного руху сонця; образ безстрашного вісника віри, який летитьу світ, готовий на смерть.

 Олень  — пов'язаний зі світлом, він є рятівником-переможцем, охоронцем істини, провідником; це образ шукання Бога і взаємної допомоги.
Писанки що означають плодючість, любов, знання і мудрість. Знаки оленя та коня мають спільні властивості, оскільки тісно переплелися в писанкарстві.


Риба  — символізує воду, отже, як і вода, є символом життя і здоров'я; це також символ новохрещення.


Рослинні орнаменти:
Квіти — означають радість, красу, дітей. Пов'язані з культом богині неба, що була володаркою життя і смерті, квіти стали її символом. Існують повір'я, що в квітах заховані душі людей, і вони виходять з них після народження немовлят, яке дає Велика Мати. А також після смерті людини саме у квітку ховається її душа, відтак забирає її до себе, у своє царство володар підземного світу. Саме тому, за звичаєм, жінки, котрі хотіли мати дітей, але не мали їх, писали писанки з квітами і дарували їх дітям.
За допомогою писанок з рослинним орнаментом намагалися закликати добрий урожай. Даруючи писанки з китицями винограду рідним та знайомим, бажали міцного здоров'я та довголіття, мудрості та безсмертя, мак - символ родючості Великої Матері, яблуні та яблука означають плодючість, любов, знання і мудрість. Змальовували на писанках також стилізовані квасольки, тюльпани, смереку, огірочки, горошок тощо.

Кольористика.

Червоний - радість життя, любов, добро, для молодих - надію на щасливий шлюб;
Жовтий, помаранчевий — місяць і зорі,тепло, надія, урожай;
Зелений — багатство, буяння рослинного світу, його воскресіння; Блакитний — чисте небо, повітря, здоров'я;
Бурий, коричневий  — матінку-землю, її життєдайну силу;
Чорний з білим — будучи тлом, виявляє силу інших кольорів, так само, як в житті темрява дає змогу зрозуміти, що таке світло. Також символізує нескінченність життя людини, продовження буття після смерті.
Темні писанки писали на проводи, як вираз поваги до тих, хто відійшов у інший світ, для їхніх душ.
Багатоколірна писанка є символом родинного щастя, миру, добробуту.


Ну, і на завершення архів (360Мб)

Комментариев нет:

Отправить комментарий