Писанка: процес

Тепер трошки про процес писання-малювання, видування і так далі. Ну і всілякі корисні поради.

Писачок

Писачок - інструмент яким розписують писанку. Бувають різних форм і розмірів. Але принцип роботи у всіх одинаковий: писачок - своєрідна лієчка для воску. З однією сторони віск нашкрябується в лієчку, з іншої - тонкий "носик" яким і пишуть узор по яйцю. Віск в писачку розігрівають над свічечкою. Варто зауважити, що якщо віск занадто холодний - лінія буде преривистою, якщо віск буже загарячим - то лінія буде надто тостою, можуть з’являтись крапельки по лінії, бо воску забагато витекло. Варто придбати 2-3 писачка з різним діаметром "носика": для товстих та тонких ліній.

Фарби

На сьогодні більшість користується готовими аналіновими фарбами чи харчовими барвниками. Такі фарбники дають яскравий стійкий колір писанки. Можна робити фарбники і самому: лушпиння цибулі, чай каркаде і інші. Рецептів багато в Інтернеті. якщо писанка пишеться по видутому яйці - то отворити потрібно закрити воском перед першим фарбуванням.

Яйце

От почитала і всьо. І капець. Яйце має бути заплідненим. То раз. Два - пуста писанка то на всяке нехороше, пусті яйця дома не тримають, не дарують, і взагалі користують, щоб вроки наводити. Вот! І то все пишуть професійні писанкарі (не всі, а деякі). Деякі ж з писанкарів і далі спокійно видувають яєчка, розписують, і тішаться готовим виробом.

Вирішила не заморочуватись отим, і понавидувала купу заготовок.

Так от. Яйце треба легенько помити чистою водою. Все. Без мила і т.п. Витерти салфеткою і на тому воно готове. Щоб фарба і віск гарно лягали яйце має бути кімнатної температури.
Перед першим зануренням в фарбу, яйце з вже наведеними основними лініями занурюють в 9% оцет на кілька секунд. Зразу з оцту яйце в баночку з фарбником. Варто бути дуже обережним, бо шкарлупа від оцту стає дуже ніжною і м’якою.

Фарбники йдуть по кольорам: від самого світлого, до самого темного. Остання фарба  -чорна. Якщо після жовтої фарби писанку занурити в голубу, то незакриті воском місця позеленіють. Якщо зеленого в узорі мало, то просто по жовтому итонким пензликом замалювати потрібне зеленкою (тією, що з аптеки, ага?) і покрити воском.

Другий момент, про який варто пам'ятати. Зелена фарба після червоної, так само, як червона після зеленої, погано береться, тому писанкарки радять після фарбування в одній з цих фарб занурити яйце ще раз в оцет, який має «роз'їсти» частину нанесеною фарби й таким чином дозволить краще взятися червоній або, відповідно, зеленій фарбі.

Тепер про видування.

 Якщо видувають вже готову писанку, то рекомендують все яєчко опуститии в віск. Товстий верхній шар воску укріпить шкарлупу і менше шансів, що писанка трісне під час видування.

Порядок видування одинаковий як для писаних, так і простих яєць.

Ось відео, як то має бути в ідеалі.
Але, я не маю отакого натфіля (напильничка) яким так гарно роблять дірочку. Тому я дууууужеее аккуратно кінчиком ножа роблю мініатюрні дирочки і в них повільно вкручую цвяшок. Дірочка невелика і рівна (принаймі, в мене так виходить). Яйце я видуваю шприцом - накачую повітря через одну дирочку , з іншої витікає вміст яйця. Потім промиваю таким самим способом пусте яйце водою.
Інколи майстри ущільнують шкарлупу видутого яйця воском так: в оствір потрошки заливається віск, а яйце повільно обертається навколо осі-  таким чином, шкарлупа зсередини покривається слоєм воску.
Єдине, що таку процедуру потрібно робити після того, як з писанки зняли віск: можна просто нагрівати біля свічечки і знімати віск від узора салфеткою, або прогріти в теплій духовій шафі (десь градусів 50) кілька хвилин, щоб віск стік. Таким ж способом запікають писанки на повних яйцях. Тоді яйце не протухне і з часом серединка всохнеться, що дозволяє зверігати таку писанку багато років.

Вроді нічо не забула. А як забула (чи щось неправильно ) - то пишіть.

Комментариев нет:

Отправить комментарий